Sidabras – madingas metalas, dažnai naudojamas juvelyrikoje įvairiems papuošalams gaminti, itin vertinamas dėl savo spindesio, dėmesį traukiančio metalinio blizgesio. Sidabriniai aksesuarai atrodo labai elegantiškai ir moderniai, jie yra mėgstami įvairaus amžiaus moterų bei yra labai dažnas vyrų pasirinkimas.
Juvelyrikos rinkoje naudojamas „sidabro“ terminas yra gana sudėtingas. Šis žodis populiariai naudojamas, kaip etiketė, norint pabrėžti gaminio kokybę ir kilmę, tačiau ne visi „sidabriniai“ papuošalai yra sidabriniai. Tad, kaip atpažinti, kad sidabras yra tikras, o ne padirbtas?
SIDABRO PRABA
Praba rodo gaminio lydinio vertę, o ją žymi santykinis tauriojo metalo (pavyzdžiui, sidabro) kiekis viename kilograme. Standartinį tauriojo metalo kiekį lydinyje nurodo ISO (Tarptautinės standartizacijos organizacijos) arba valstybės nustatytas matavimo vieneto standartas. Lietuvoje tauriųjų metalų gaminių prabavimą atlieka Lietuvos prabavimo rūmai pagal nustatytą prabavimo tvarką. Nustatyto santykio prabos ženklas yra įspaudžiamas gaminyje.
Dažniausiai juvelyrikoje yra naudojamas 800, 830 ir 925 sidabras. Vertingiausi sidabriniai papuošalai yra iš 925 prabos arba 92,5% sidabro. Mažesnės prabos kaip 925 sidabro papuošalas jums gali greičiau oksiduotis, prarasti blizgesį ir spalvos skaidrumą.
Kadangi sidabras yra pakankamai minkštas metalas, iš 100% sidabro pagaminti juvelyrinį dirbinį būtų neįmanoma. Norint 925 prabos sidabro papuošalui suteikti stabilumą, sidabras yra sumaišomas su 7,5% cinko ir vario mišiniu, taip yra sukuriamas stabilus ryškios, itin blizgančios metalo spalvos sidabrinis aksesuaras.
Atpažinti, kokios prabos sidabro yra juvelyrinis dirbinys yra ganėtinai paprasta: nustatyto santykio prabos ženklas yra įspaudžiamas gaminyje. Lietuvoje yra leistinos tik kelios sidabro prabos 800, 830 ir 925. Jeigu yra parduodami mažesnės prabos sidabro gaminiai, taip yra nusižengiama įstatymui.
KODĖL SVARBU YRA RINKTIS TIKRO SIDABRO PAPUOŠALUS?
Kaip ir minėjome, mažesnės prabos sidabriniai papuošalai ne tik greičiau oksiduojasi (patamsėja), praranda spalvą ir blizgesį, bet ir gali pakenkti sveikatai.
Nebrangūs metalai gali dirginti odą, sukelti alergines reakcijas, pavyzdžiui, žalvaris ar nikelis jautriai odai gali išprovokuoti infekcijas.
Taip pat, mažesnės, kaip 925 prabos sidabriniai auskarai, žiedai, kaklo papuošalai ir kiti gaminiai nėra tokie blizgūs, jų spalva nėra tokia skaidri, kaip 925 prabos sidabro, jie greičiau dėvisi ir neatrodo taip prabangiai.
Įsigydami sidabrinius papuošalus internetu parduotuvėje „Sidabra Jewelry“, galite būti ramūs, kad jūsų sidabrinis aksesuaras yra pagamintas iš aukščiausios kokybės 925 prabos sidabro. Visi mūsų papuošalai yra patikrinti ir prabuoti Lietuvos prabavimo rūmuose, atitinka 925 prabą ir visus ES juvelyrinių dirbinių standartus, yra pažymėti mūsų atsakomybės ženklu. Taip pat, tam, kad apsaugotume sidabrinius papuošalus nuo oksidacijos bei suteiktume jiems papildomo blizgesio ir spindesio, sidabrinius aksesuarus padengiame rodžiu – platinos grupės metalu, todėl mūsų parduodami papuošalai vizualiai, savo išvaizda, niekuo nesiskiria nuo balto aukso.
KITI SIDABRO ATPAŽINIMO METODAI
Magnetas. Sidabras – taurusis metalas, kuris neįsimagnetina. Norėdami patikrinti sidabro tikrumą, pridėkite magnetą prie papuošalo ir jeigu nepastebėsite, kad gaminys sujudėjo, vadinasi, galima spėti, kad jis tikrai yra pagamintas iš tauriojo metalo. Tačiau šiuo metodu pasitikėti pilnai 100% nevertėtų, nes daugelis nebrangiųjų medžiagų irgi turi savybę neįsimagnetinti.
Garsas. Manoma, kad sidabras turi labai skaidrų, skambų ir aiškų garsą. Tikrinti šiuo metodu sidabro tikruma labiausiai tiktų sidabriniams žiedams ir stambesniems papuošalams. Paimkite sidabrinę monetą ar du papuošalus ir juos sudaužkite: jei prisiliečiant išgirsite skambų garsą, galimai, jūsų dirbinys yra sidabrinis; jei garsas yra duslus, tai rodo, kad gaminyje yra daug netauriųjų metalų.
SIDABRO CHARAKTERISTIKOS:
Spalva: sidabriškai balta, dažnai matinė ir juoda.
Skaidrumas: nepermatomas.
Blizgesys: metališkas.
Kilmė: hidroterminė, hipergeninė, sedimentai.
Brėžimo spalva: balta, blizganti.
Tankis: 9,2-12,0.
Lietuvoje juvelyrikoje naudojamas sidabras: 925 (vertingiausias), 830, 800.
Lydymosi temperatūra 960 C.
Ypatingi požymiai: laidus šilumai ir elektrai, kalus,balčiausias bei geriausiai poliruojamas metalas.
Džiaugiamės, kad galime jums pasiūlyti itin platų asortimentą aukščiausios 925 prabos sidabrinių papuošalų. Mūsų siūlomi sidabriniai auskarai, žiedai, kaklo ar rankos grandinėlės išsiskiria novatoriškumo gūsiu, jie yra modernūs ir šiuolaikiški. Taip pat šviesesni ir blizgesni, kadangi yra padengti rodžiu arba baltu auksu, kas ir suteikia jiems išskirtinį blizgesį. Dauguma „Sidabra Jewelry“ 925 prabos sidabrinių aksesuarų yra inkrustuoti natūralaus deimanto pakaitalo – cirkonio akmenukais, kurie nuostabiai žėri, kuria prabangos ir žaismingumo įspūdį.
Sidabriniai papuošalai moterims „Sidabra Jewelry“ – nes Tu to verta!